اقتصاد و مدیریت مالی

امور مالی همواره از مهمترین امور مورد توجه سازمان ها و افراد بوده است. اینکه چگونه می توانیم مولفه های اقتصادی را مدیریت کنیم، چگونه توان افزایش وجوهات مالی را در بنگاه ها افزایش دهیم و اینکه چگونه با سرمایه گذاری وضعیت اقتصادی بنگاه را بهبود بخشیم از جمله مواردی هستند که در دوره های تخصصی محور مالی و اقتصادی به آن ها پرداخته خواهد شد. طبیعتا هدف از برگزاری دوره های آموزشی این محور کمک به افراد، سازمان ها، نهادها و بنگاه ها در جهت بهبود شرایط اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری های موفق است. مخاطبان این دوره های تخصصی را اغلب مدیران، مشاوران مالی، کارشناسان مالی و دانشجویان و علاقمندان به علوم مالی و اقتصادی تشکیل می‏دهند.

فناوری بلاک چین و ارز دیجیتال یکی از تحولات بنیادین در قرن حاضر می باشد که باعث تغییر در مدل های کسب و کار و ایجاد کسب و کارهای جدید شده است. درآمد زایی و خلق ثروت به صورت دلاری و ریالی از ارزهای دیجیتال فرصت جذاب و جدیدی است که البته نیازمند آموزش های تخصصی است. نحوه سرمایه گذاری و ترید کردن در ارزهای دیجیتال، شناخت ارزهای دیجیتال معتبر، چگونگی درآمد زایی از ماینر ها و جلوگیری از کلاهبرداری، مباحث بسیار مهمی است که در این دوره به صورت حرفه ای به آن پرداخته می شود.

در تحلیل تکنیکال فرض بر این گرفته شده که قیمت سهام همه اطلاعاتی که در دسترس عموم است را منعکس می‌کند و به همین خاطر، یک تحلیلگر تکنیکال فقط روی تحلیل نموداری و آماری سهم تمرکز می‌نماید. شاید تحلیل تکنیکال در ظاهر بسیار پیچیده به نظر برسد، اما در واقع این نوع تحلیل برای بررسی عرضه و تقاضا در بازار استفاده میشود تا بتوان از طریق آن مسیر حرکت قیمت را تشخیص داد. به عبارت دیگر، تحلیل تکنیکال به جای اینکه ویژگی‌های بنیادی شرکت را مورد بررسی قرار دهد، در تلاش است تا نیت بازار و پشت پرده حرکات قیمت را درک کند. شما در دوره تحلیل تکنیکال کاربردی بورس می آموزید چگونه خودتان همانند یک تحلیلگر عالی تصمیم گیرنده نهایی باشید و از اطلاعات خارجی و توصیه های بیرون صرفا به عنوان اطلاعات اولیه و ماده اولیه کارخانه ی سود سازی خود بهره ببرید و با پردازش آنها آن را تبدیل به خروجی و سود فراوانی خواهید کرد. آموزش کاربردی دوره توسط استاد دوره به شما این امکان را می دهد کاملا عملی و به دور از موارد تئوری خسته کننده بتوانید بازار های مالی را تحلیل کنید بهترین موقعیت های مناسب خرید را بیابید و در زمان مناسب از سهم خود خارج شوید

چگونه یک سهم را از نظر بنیادی تحلیل کنیم؟ از کجا متوجه شویم که سهم شرایط بنیادی مناسبی دارد؟ از چه روش هایی استفاده کنیم که خیلی سریع و در کمترین زمان وضعیت کلی بنیادی آن سهم را تشخیص دهیم؟ چطور متوجه شویم سهام یک شرکت چقدر می ارزد(ارزش واقعی سهم چند است) و با چه روشی ارزش ذاتی یک سهم را حساب کنیم؟ صنایع مختلف چگونه تحلیل می شوند؟ تحلیل متغیرهای کلان اقتصادی(مثل نرخ ارز، قیمت نفت، نرخ تورم، نرخ سود بانکی و …) و تأثیر آنها را بر بورس چگونه انجام می دهند؟

تحلیل فاندامنتال علم ارزیابی متغیرهای اقتصادی، مالی و دیگر موارد تغییرپذیر درباره یک دارایی است که باعث می‌شود بتوان ارزش حقیقی فعلی و احتمالی آن در آینده را تعیین کرد. تحلیلگران در تحلیل فاندامنتال با توجه به عوامل بنیادی و موارد تاثیرگذار بر قیمت ذاتی(مانند عوامل صنعت – رقابت – سیاست و …) بدنبال ارزشگذاری هستند. هدف اصلی از انجام این‌گونه مطالعات، تعیین ارزش واقعی سهام (ارزش‌ذاتی) شرکت‌هاست. تحلیل بنیادی معمولاً بر اطلاعات و آمار کلیدی مندرج در صورت‌های مالی شرکت تمرکز می‌نماید تا مشخص کند که آیا قیمت سهام به‌درستی ارزشیابی شده‌است یا خیر. تحلیل بنیادی جامع  شامل چهار بخش باشد: تعیین وضعیت کلی اقتصاد کشور. تعیین وضعیت صنعت. تعیین وضعیت شرکت. تعیین ارزش سهام شرکت.

حسابداری و مدیریت مالی از علوم اصلی مورد استفاده در تحلیل بنیادی محسوب می‌شوند. مدیریت مالی عبارتست از کاربرد اصول ومفاهیم اقتصادی برای تصمیم گیری و حل مساله. مدیریت مالی همان اقتصاد کاربردی است که علوم اقتصاد خرد و کلان را در عمل پیاده می‌کند. هدف مدیریت مالی افزایش ارزش شرکت است و از آنجایی که ارزش شرکت در قیمت سهام متبلور میشود، می‌توان گفت هدف مدیریت مالی افزایش ثروت سهامداران است. ارزش شرکت تحت تاثیر دو عامل یعنی ریسک و بازدهی تعیین می‌شود. هر تصمیمی که بازده را افزایش و ریسک را کاهش دهد، افزایش ارزش شرکت را در پی خواهد داشت.

 مدیریت مالی از طریق روش‌هایی نرخ بازدهی مورد انتظار یک سرمایه گذار، نرخ بازدهی بدون ریسک و میزان ریسک را تعیین و بر این اساس مطلوبیت یک طرح را می سنجد بنابراین تبدیل شدن یک سرمایه گذاری بالقوه به بالفعل اگر آگاهانه باشد می بایستی بر مبنای اطلاعات خروجی از سیستم حسابداری و استفاده شده در مدل های ارزش گذاری باشد.

پایتون از جمله جدیدترین و قدرتمندترین زبان‌های برنامه‌نویسی در دنیا محسوب می‌شود و یادگیری نسبتا ساده و کم دردسری دارد. شما با استفاده از آموزش پایتون می‌توانید هر نوع اطلاعاتی که مورد نیازتان است را با عمل وب اسکرپینگ از سایت دلخواهتان استخراج کنید. سپس با استفاده از تحلیل داده و یا یادگیری ماشین بر روی اطلاعات بدست آمده، از اطلاعات جمع‌آوری شده استفاده نمایید.
پانداس» (Pandas)، یک کتابخانه «متن‌باز (Open Source) با گواهینامه BSD است که کارایی بالا، ساختاری با قابلیت استفاده آسان و ابزارهای تحلیل داده برای زبان برنامه نویسی پایتون را فراهم می‌کند. درواقع، می‌توان گفت پانداس یک کتابخانه¬ی قدرتمند برای تحلیل، پیش‌پردازش و بصری‌سازی (Visualization) داده¬ها است. گفته می‌شود که کاربران این کتابخانه از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸، از ۵ میلیون به ۱۰ میلیون نفر افزایش پیدا کرده‌اند و اکنون دیگر این کتابخانه به ابزاری که «باید» از آن برای کارهای مربوط به علم داده (Data Science) در پایتون استفاده کرد، مبدل شده است.
امروزه Finance در حال ورود به دنیای جدیدی است و دو نیروی مهم، عوامل محرکه برای این ورود به دنیای جدید هستند. اولین عامل، دسترسی به داده های مالی است. به طور کلی، این مهم به صورت Real time رخ می دهد و به Data-Driven Finance منجر می شود. امروزه دیگر فرد یا تیمی از افراد نمی توانند حتی داده های مالی تولید شده در یک دقیقه را به خوبی تحلیل کنند و برای تحلیل این حجم عظیم داده، نیاز به سرعت پردازش و توان محاسباتی ماشین است. دومین عامل، اهمیت روزافزون هوش مصنوعی در Finance است. موسسات مالی این روزها، با به کارگیری یادگیری ماشین و یادگیری عمیق به دنبال بهبود عملکردشان در تجارت و سرمایه گذاری هستند.
ما برای استخراج داده ها، تشخیص داده های صحیح از ناصحیح و انتخاب داده های مناسب نیازمند مدلسازی هستیم. برای پیدا کردن یک الگوی مشترک صحیح از داده های گذشته و تعمیم آن برای پیش بینی های آینده، برای بررسی اعتبار مدلهای پیشنهادی و انتخاب مدل بهینه از میان حجم گسترده مدل¬ها نیازمند مدلسازی هستیم. انتخاب بازار مناسب، معامله گری هوشند در بازار، انتخاب پروژه صحیح، انتخاب زمان مناسب ورود و زمان مناسب خروج نیازمند مدلسازی مالی است و نهایتا برای انجام فعالیت های هدفمند،کسب سود و پیشرفت نیازمند مدلسازی مالی هستیم. لازم به ذکر است که با استفاده از کاربرد پایتون در مالی، می توان شبیه سازی مونت کارلو، ریسک سیستماتیک و غیر سیستماتیک، تجزیه و تحلیل رگرسیون، ضرایب آلفا و بتا، محاسبه نیکویی برازش (R2)، محاسبات مرزکارای مارکویتز، مدل قیمت گذاری دارایی های سرمایه ای (CAPM)، نسبت شارپ و محاسباتNPV , IRR و … را انجام داد.

محتوای دوره ها

بلاکچین و ارز دیجیتال

تحلیل تکنیکال

تحلیل فاندامنتال

تجزیه و تحلیل داده های مالی