بازاریابی و توسعه بازار

یکی از مهمترین اصول در موفقیت هر کسب و کار، اصل تمرکز بر بازار است. این بازار است که در نهایت به کسب و کارها ارزش می دهد و فضای رقابت را برای کسب و کارها سخت یا آسان می کند. مطئنا شناخت بازارها می تواند به صاحبان کسب و کارها کمک کند تا با ارائه برنامه های بازاریابی بهتر بتوانند بهره بیشتری را از بازارهای رقابتی برداشت کنند. چه بسا بازارهای دیجیتالی که ورود و بهره گیری از آنها نیازمند آموختن اصول بازاریابی دیجیتال است. هدف از برگزاری دوره های آموزشی و مهارت افزایی بازاریابی، کمک به افراد، سازمان ها، نهادها و بنگاه ها در جهت توسعه برنامه های توسعه بازار، مدیریت بازاریابی و تحول دیجیتال است. مخاطبان این دوره های تخصصی را اغلب مدیران، مشاوران مدیریت، صاحبان کسب و کارها، بازاریابان و دانشجویان و علاقمندان به حوزه بازاریابی و بازاریابی دیجیتال تشکیل می‏دهند.

تیپ­شناسی شخصیت، در واقع بررسی و آگاهی یافتن از انواع مختلف مدل­های شخصیتی است. همه­ ما به طور طبیعی و غریزی در زندگی، به طرق مختلف، گاه خوشایند و گاه به­سختی و در­عین حال ناخوشایند، متوجه تفاوت­های شخصیتی و عدم یکسان بودن واکنش­های خود با دیگران شده‏ایم؛ در برخی موارد نیز در صدد رفع و یا بهبود برخی از خصیصه­ها و ویژگی­های شخصیتیمان برآمده­ایم. همان­طور که همه ما انسان­ها، تفاوت­های ظاهری با یکدیگر داریم، قطعا تفاوت­های شخصیتی نیز داریم و این تفاو­ت­ها به هیچ وجه به معنی برتری یک تیپ­شخصیتی نسبت به تیپ­شخصیتی دیگر نیست. نکته مهم این است که ما با شناخت این تفاوت­ها به درک بهتری از خودمان برسیم و بتوانیم به این تفاوت­ها احترام بگذاریم و ارتباطات بهتری بسازیم. در دوره آموزشی تیپ‏شناسی شخصیت سعی خواهد شد تا در کنار بیان کاربردهای تیپ‏شناسی در حوزه‏های مختلف کسب‏وکار، دو آزمون پرطرفدار را برای تیپ‏شناسی شخصیت افراد معرفی کنیم و به بررسی نتایج احتمالی آنها بپردازیم. همچنین، چگونگی انجام این آزمون‏ها را نیز مرور کرده و تیپ شخصیتی هر یک از شرکت‏کنندگان را از طریق آزمون‏ها تعیین خواهیم کرد.

امروزه 60 درصد بازاریابان در همه صنایع تلاششان را در مسیر بازاریابی دیجیتال قرار داده‏‌اند. بیش از 80 درصد خریداران و فروشندگان، پیش از سرمایه‏ گذاری روی محصولات و خدمات، تحقیقاتشان را به صورت آنلاین انجام می‏‌دهند. 94 درصد بازاریابان B2B به طور فعال از لینکدین برای بازاریابی استفاده می‏کنند. تلفن همراه برای بیش از 70 درصد از تبلیغات دیجیتالی که در سال 2019 انجام شد، مورد استفاده قرار گرفته است و 90 درصد کسب‌ و کارهای B2C شبکه‏‌های اجتماعی را به عنوان مؤثرترین تاکتیک بازاریابی دیجیتال اعلام کرده‌اند. اینجاست که می‏توان گفت دیگر بازاریابی سنتی مرده است! الآن عصر عصر بازاریابی دیجیتال است. در دوره آموزشی بازاریابی دیجیتال سعی خواهد داشت تا در کنار بیان تفاوت‏های بازاریابی سنتی و دیجیتال و معرفی اقسام بازاریابی دیجیتال، مهارت‏های مورد نیاز بازاریابان دیجیتال را معرفی کنیم. همچنین، ابزارهای قابل استفاده در بازاریابی دیجیتال را نیز مرور کرده و هر یک را برای مخاطبان تشریح کنیم. از این رو، این دوره برای کسانی در نظر گرفته شده است که سعی در توسعه کسب‏وکارشان در فضای دیجیتال دارند. بازاریابی دیجیتال امروزه نه تنها یک مهارت، بلکه یک نیاز عاجل است.

برند، چیزی فراتر از نام تجاری یا یک لوگوی گرافیکی است و برندسازی، کاری نیست که در مدتی محدود و در اتاقی با درهای بسته انجام شود. برندسازی قبل از شروع یک فعالیت جدی اقتصادی یا اجتماعی آغاز می‌شود و تا آخرین روزی که آن فعالیت پابرجاست ادامه می‌یابد. از طرفی، تبلیغات حرفه‏ای و خلاق لازمه رشد و توسعه هر برند است. این تبلیغات است که باید صدای برند ما را به گوش مخاطبانش برساند و ارزش‏های ما را در ذهن مخاطبان جایگذاری کند. در دوره آموزشی تبلیغات و مدیریت برند سعی خواهد داشت تا با مفهوم برند و برندسازی بیشتر آشنا گردیم و با مرور برخی اصول اولیه تبلیغات بتوانیم با ای دنیای گسترده و جذاب همراه شویم. از این رو، این دوره برای کسانی در نظر گرفته شده است که برنامه‌ای بلندمدت برای عرضه یک محصول یا خدمت را در ذهن دارند. برندسازی و تبلیغات اگر چه در کوتاه‏مدت ممکن است هزینه‏هایی را به یک فرد یا مجموعه تحمیل کند، اما در بلندمدت می‌تواند موجب کاهش هزینه‌های بازاریابی و فروش و همینطور افزایش وفاداری مشتریان شود.

از جمله معضلات اصلی کسب و کارهای نوپا، کارآفرینان و شرکت‏های فعال در بازارهای رقابتی ضعف در تحلیل بازار و خلق ارزش بنیادین در قیاس با سایر رقبا است. حال آنکه این ارزش‏های خلاقانه می‏بایست در بازارهای اختصاصی هر کسب و کار به بهترین نحو بروز کنند. لذا، هر کسب و کاری که نتواند با تغییرات بازار همراه شده و خدمات خود را در بستر بازارهای نوین تعریف کند محکوم به شکست است. دوره آموزشی مدیریت بازاریابی سعی خواهد داشت تا با معرفی و تشریح اصول و مفاهیم اساسی علم بازاریابی در غالب مسائل روز این حوزه و آموزش چگونگی تدوین برنامه بازاریابی، مدیران و متخصصین را به سوی کسب موفقیت شرکت از طریق جذب مشتریان وفادار رهنمون سازد. از این رو، امید است تا با برگزاری این دوره برای مدیران، مهندسان و تصمیم‏گیران شرکت‏ها بتوان مخاطبین را با مفهوم تغییرات و تحلیل بازار و چگونگی بهره‏گیری از این تغییرات آشنا کرد.

محتوای دوره ها

تیپ شناسی شخصیت

بازاریابی دیجیتال

تبلیغات و مدیریت برند

مدیریت بازاریابی